JERZY KRYSTELI – WIECZNIE MŁODY – 81/17

12 grudnia 1964 roku, na zebraniu zarządu RKS STAL, powołano do życia sekcję pływacką. „Życie KFWM”, z 8 lutego 1965 r., poinformowało społeczność Kraśnika o naborze dziewcząt i chłopców, w wieku 14-18 lat, do nowo powstałej sekcji. W grupie chętnych znalazł się Jerzy Krysteli.
Młodzi, kraśniccy pływacy szybko osiągnęli poziom, pozwalający im rywalizować z czołowymi klubami Lubelszczyzny, Avią Świdnik i WKS LUBLINIANKA. W grupie młodych, dobrze zapowiadających się pływaków, która w lipcu 1967 startowała w Lublinie w III Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży Szkolnej, był m.in. Jerzy Krysteli.

W roku 1969, już jako siedemnastolatek, Jerzy zamienił basen na boisko piłkarskie, kontynuując tym samym rodzinne tradycje. Jego ojciec, Jan Krysteli, grał pod koniec lat 40. w drużynie Koła Sportowego METAL, jednej z pierwszych drużyn piłkarskich, reprezentującej ówczesną, przyfabryczną dzielnicę Dąbrowa-Bór.
W sezonie 1971/72 Jerzy Krysteli jako trzeci bramkarz znalazł się w kadrze seniorów występującej w III lidze centralnej. W sezonie 1972/73 zespół STALI został znacznie odmłodzony i pierwszym bramkarzem został dwudziestoletni Jerzy Krysteli. STAL ostatecznie uplasowała się w środku tabeli, a Jurek należał do wyróżniających się zawodników. Utalentowanego bramkarza pozyskał, w lipcu 1974 r., Granat Skarżysko-Kamienna. Od sierpnia 1975 do grudnia 1980 grał w Radomiaku Radom, z którym występował na boiskach II ligi (obecna I liga).

W roku 1986 Krysteli wyjechał do USA, gdzie od stycznia 1987 do kwietnia 1988 grał w Polonii Hartford Ct. W maju 1988 przeniósł się do Chicago i grał w Polonii Chicago II. Jesienią 1989 roku wrócił do Polski, gdzie grywał już tylko w drużynie oldbojów Radomiaka.

W 1999 roku ponownie wyjechał do USA i od 2003 roku grał w New Britan Pulaski over 40 i over 48. W roku 2010 z grupą znajomych założył Polonię Falcon Stars FC over 48, w której gra do dziś, w lidze amatorskiej Wschodniego Wybrzeża SASL.
Rozgrywki w tym przedziale wiekowym toczą się w dwóch grupach, po 8 zespołów każda. Drużyny tworzą głównie osoby tej samej narodowości, z małymi wyjątkami. W drużynie kraśniczanina gra Litwin. Większość zawodników to emigranci, którzy grali w Polsce w niższych klasach rozgrywek. Najbardziej znany jest Janusz Możejko, który w latach 1980-90 występował w I lidze, w drużynach trójmiejskich. W lidze oldbojów powyżej 48 lat występują dwa polskie zespoły. Rywalizują z nimi m.in. Włosi, Szkoci i Irlandczycy. Mecze rozgrywane są w pełnym wymiarze czasowym, dwa razy po 45 minut, w niedzielne przedpołudnia. Często towarzyszą im pikniki urządzane przez rodziny i znajomych piłkarzy.

24 listopada 2013 roku, POLONIA FALKON STARS-FC over 48 zdobyła po raz trzeci z rzędu mistrzostwo ligi. (M. Sz.)

Artykuł w maju 2014 roku ukazał się w gazecie „Życie Kraśnika”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s