Historia MPK Kraśnik – 61/16

Komunikacja miejska funkcjonuje w Kraśniku od 21 lipca 1976 roku

1 października 1975 roku do miasta Kraśnik (często używana jest nazwa Kraśnik Lubelski) włączono obszar miasta Kraśnik Fabryczny.

Konsekwencją połączenia było podjęcie wielu ważnych decyzji. 21 lipca 1976 roku utworzono Zakład Komunikacji Miejskiej w Kraśniku, stanowiący filię Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. W pierwszej fazie zaplanowano kursy autobusów na liniach obsługiwanych przez PKS (na zdjęciu): nr 1 łączącej dz. fabryczną z ul. Młyńską, nr 2 łączącej dz. fabryczną z dworcem PKP i nr 3 łączącej dz. fabryczną ze Stróżą.

Zdzisław Mazurek, ostatni naczelnik Kraśnika Fabrycznego, w wywiadzie udzielonym „Życiu Kraśnika”, w październiku 2015 roku, wyjawił, że połączenie obu miast było konsekwencją dyskusji w gronie mieszkańców Kraśnika (Lubelskiego), którzy patrzyli z zazdrością na infrastrukturę w mieście robotniczym, funkcjonującym przy FŁT. Swoje ambicje pragnęli też zaspokoić powiatowi działacze partyjni, którzy chcieli mieć na swoim terenie komunikację miejską.

– Na początku roku 1975 z taką propozycją przyjechali na sesję Miejskiej Rady Narodowej w Kraśniku Fabrycznym przedstawiciele władz powiatu. W uzasadnieniu wniosku zaprezentowanego na sesji znalazła się informacja, że po utworzeniu jednego miasta będzie możliwe uruchomienie komunikacji miejskiej – mówił Z. Mazurek

Na początku przewozy odbywały się na 3 liniach, a przedsiębiorstwo dysponowało 8 autobusami marki San H-100B, wyremontowanymi i przekazanymi przez MPK w Lublinie. Już na jesieni 1976 roku dołączono dwie nowe linie. W pierwszym roku funkcjonowania dołączono 6 nowych linii łączących Kraśnik z ościennymi gminami, przy czym tabor był powiększono do 29 autobusów.

Jako filia, przedsiębiorstwo działało do roku 1990, kiedy to zostało odłączone od lubelskiego MPK. W chwili usamodzielnienia firma dysponowała 51 autobusami, obsługiwała 15 linii i zatrudniała 190 pracowników.

Od 1 czerwca 1992 zakład przekształcono w spółkę prawa handlowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o. o.

zdj flt_0047
Przed uruchomieniem komuniakcji miejskiej przewozy między Kraśnikiem a Kraśnikiem Fabrycznym wykonywało PPKS
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s