RYNEK I RATUSZ W KRAŚNIKU 5/5 – 57/16

Kraśnicki rynek pełnił w historii miasta, oprócz roli miejsca handlowego, funkcję placu publicznego. Było to miejsce zgromadzeń mieszkańców, manifestacji patriotycznych i religijnych.

W okresie staropolskim, był miejscem egzekucji. W czasach Ordynacji Zamojskiej odbywały się elekcje władz miasta z udziałem przedstawiciela dziedzica (ordynata).

Centralną część rynku w Kraśnika zajmuje pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik odsłonięto 11 listopada 1930 roku. W ten sposób uczczono 10. rocznicę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Przy pomniku organizowano manifestacje z okazji świąt narodowych i rocznic, ale nie tylko. Przed pomnikiem defilowali, udający się do kościoła na niedzielne nabożeństwa, żołnierze 24 Pułku Ułanów.

Na zdjęciu. Przedwojenna widokówka upamiętniająca moment odsłonięcia pomnika.

pom2

 

W 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku grupa kraśniczan planowała, na nieformalnych zebraniach, odbudowę pomnika. Pomysł został urzeczywistniony po zmianach polityczno-gospodarczych w roku 1989, a uroczyste odsłonięcie odbyło się 11 listopada 1992 roku.

Na zdjęciu. Świętowanie wielkiego sukcesu Polaków w Kraśniku. W międzynarodowych zawodach Challenge International des Avions de Tourisme 1932 rozegranych w dniach 20-28 sierpnia załoga Żwirko i Wigura, na RWD-6, zajęła pierwsze miejsce, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi oraz reprezentacjami pozostałych krajów. Przynieśli wielką sławę polskiemu lotnictwu.

pom3

Duże przeobrażenia przyszedł rynek na przełomie lat 50. i 60. Zmieniono wówczas jego płytę. Zdjęto część bruku oraz wykonano rabatki, posadzono drzewa, wyznaczono alejki i postawiono ławki. W 1962 r. przystąpiono do budowy wodociągów. W latach 70. i 80. sukcesywnie wykonano kolektor burzowy i kanalizacyjny. Ułożono chodniki, wyasfaltowano nawierzchnię ulic. Przez pewien czas funkcjonował przy pierzei południowej przystanek PKS. Wymieniono sieć elektryczną.

271923

Kolejne, duże zmiany przyniósł rok 2000. Miasto zrealizowało wówczas ogromną inwestycję. Zlikwidowano park, kompleksowo wykonano uzbrojenie terenu, a najważniejszym zadaniem było wyłożenie płyty rynku kostką granitową.

skw1 skwe3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s