INNE SPOJRZENIE NA KRAŚNIK – 1/16

W listopadowym numerze miesięcznika „Wiedza i Życie” ukazał się artykuł „Piękno pod stopami”, którego autorem jest nauczyciel matematyki w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku, Tomasz Grębski. Matematyk zwrócił uwagę czytelników na pozornie zwyczajną rzecz, pokrywę ulicznej studzienki kanalizacyjnej. Niewiele osób zauważa, że pokrywy się różnią. Temat poruszył w kontekście Kraśnika, ale nie tylko.

– Już od kilku lat zwracam uwagę na pokrywy studzienek, a zaczęło się od patrzenia na nie pod kątem matematycznych zależności. Mamy tu symetrię osiową, środkową, wielokąty, proste, itp. Oprócz tego możemy zauważyć wiele innych ciekawych motywów dekoracyjnych – mówi Tomasz Grębski. – Pokrywy w innych miejscowościach przedstawiają herby miast, wydarzenia, różne symbole – dodaje.

Nauczyciel podzielił pokrywy na pewne kategorie, które dokładnie omówił w artykule „Piękno pod stopami”. Na stronie internetowej Tomasza Grębskiego „The Mathteacher” zamieszczona jest galeria zdjęć pokryw, autorstwa właściciela strony oraz uczniów, których zainteresował temat. Wspomniana galeria zawiera 25 zdjęć różnych pokryw odnalezionych w Kraśniku. Tomasz Grębski nie ukrywa, że jeszcze nie wszystkie „zakątki” miasta zostały przez niego i uczniów spenetrowane, dlatego motywów może być więcej.

– Nie chodziłem w starym Kraśniku, po starych częściach miasta, ale obstawiam, że tam będą kolejne ciekawe. Są jeszcze miejsca takie, jak jednostka wojskowa czy fabryka, których z oczywistych powodów nie mogę badać – mówi T. Grębski.

Matematyk postrzega temat pokryw szerzej.

– Myślę, że byłoby fajnie, gdyby w Kraśniku pojawiły się pokrywy z naszym herbem czy jakiś cykl o historii miasta. To na pewno są koszty, ale efekt jest bardzo ciekawy. W Częstochowie, na Jasnej Górze, są piękne pokrywy wotywne. W Lublinie i wielu innych są m. in. z herbem miasta. Można zrobić cały cykl historyczny: ważne wydarzenia, zabytki, ważne postacie. Dużo pomysłów da się z tym tematem powiązać i je zrealizować – twierdzi T. Grębski. – Jestem przekonany, że władze miasta spojrzą na ten pomysł przychylnie – dodaje.
Kości zostały rzucone, pomysł podsunięty.

Czasopismo „Wiedza i Życie” to jeden z najstarszych polskich miesięczników popularnonaukowych, wydawane od 1910 (regularnie od 1926), z wyjątkiem II wojny światowej i stanu wojennego. Sprzedaż miesięcznika przekracza 30 tysięcy egzemplarzy.
Warto również wspomnieć, że T. Grębski współpracuje twórczo nie tylko z czasopismem „Wiedza i Życie”, lecz również ze specjalistycznym czasopismem „Matematyka” oraz z Wrocławskim Portalem Matematycznym, działającym pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego artykuły poruszają tematykę matematyczną i popularnonaukową, w wielu artykułach porusza związki muzyki z matematyką, a także stara się pokazać, że matematyka nie jest taka straszna.

Zdjęcia płyt z terenu miasta Kraśnik

image004

image007

image008 image010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s