Jubileusz FŁT – 55/14

Minęło 65. lat od wyprodukowania pierwszej partii łożysk w Fabryce Łożysk Tocznych, co miało miejsce na początku wiosny 1949. Produkcję partii zakończono przed 1 maja, czyli można mówić o jubileuszu. Była to zarazem pierwsza partia łożysk wyprodukowanych w Polsce, a więc także jubileusz 65. lecia przemysłu łożyskowego w naszym kraju.

W ramach czteroletniego planu inwestycyjnego, opracowanego przez Eugeniusza Kwiatkowskiego, powstał projekt Centralnego Okręgu Przemysłowego, przewidujący powstanie Fabryki Amunicji Nr 2 pod Kraśnikiem.

Lokalizację FA Nr 2 w Dąbrowie-Bór zatwierdzono w sierpniu 1937 roku. Do czasu rozpoczęcia wojny zakończono budowę większości obiektów fabrycznych. W sumie powstało 29 budynków murowanych, w tym m.in. 8 hal fabrycznych, 4 magazyny, budynek szkolny, budynek na biura dyrekcji i administracji, 2 budynki wartownicze, parowozownia, elektrociepłownia i budynki gospodarcze. Oddano także 3 budynki drewniane, ułożono tory kolejowe, wykonano szereg dróg wewnętrznych, sieć wodociągowo-kanalizacyjną i energetyczną.

Więcej /tu/

Zdjęcia:

Brama wejściowa oraz biurowiec Kraśnickiej Fabryki Wyrobów Metalowych (zdjęcia z archiwum „Życia FŁT”). Przed bramą stał pomnik, z łożyskiem na szczycie, świadczący o profilu fabryki.

 

 

F1 F2

F3

F4

F5

F6

F7

F8

Reklamy

One comment

  1. Stara portiernia… Ilez to razy wystawalem przed nia popoludniami, czekajac na zapracowanego Ojca.. Wracajac lasem, kolo cyganskich barakow czasem odwiedzalismy sklep meblowy.. Dzis nie ma juz tych miejsc, a moj Ojciec nie zyje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s