Rozmowa z trenerem STALI D. Matysiakiem – 49/14

Nie będzie wzmocnień. Mamy ambitną młodzież.

Ż.K. Czy komfort wynikający z dobrego miejsca w tabeli oraz pewność, że skład drużyny nie ulegnie zmianie, miały jakiś wpływ na przebieg przygotowań do rundy rewanżowej?
D.M. Planując przygotowania nie patrzyłem na tabelę, ale rzeczywiście miałem pewność, że nie dojdzie do osłabienia drużyny. Nie mam raczej komfortu z tytułu miejsca w tabeli, gdyż jest bardzo spłaszczona. Różnice między zespołami są niewielkie, wystarczy na wiosnę przegrać 2-3 mecze, by spaść o 3-4 pozycje, a wtedy pojawi się niepokój. Skład drużyny nie ulegnie zmianie. Nikt nie odszedł, ale też nikt nie doszedł, poza Karolem Iwanowiczem, wychowankiem MUKS, który wznowił treningi po dłużej przerwie związanej z kontuzją kolana. W okresie przygotowawczym kształtowaliśmy cechy motoryczne, a także rozegraliśmy szereg wartościowych sparingów, co pozwoliło przyjrzeć się testowanym zawodnikom. Na nikogo ostatecznie nie zdecydowaliśmy się, jesteśmy klubem biednym i nie stać nas na graczy z wyższej półki. Tak naprawdę, jesteśmy klubem skupiającym amatorów, nasi zawodnicy albo uczą się, albo pracują, o ile taką pracę mają. Ja także pracuję i po zakończeniu pracy prowadzę zajęcia z młodzieżą i seniorami, za naprawdę niewysokie wynagrodzenie. Muszę prowadzić dwie grupy, gdyż do pracy z młodzieżą nikt się nie garnie. Jest trudna, długo czeka się na efekty, a przy tym mało płatna.

Ż.K. Kibice w Kraśniku od dawna czekali na to, by na boisko wybiegali głównie wychowankowie klubu. Pan też był zwolennikiem takiego myślenia. Skąd więc kolejne sprawdziany dla graczy ze wschodu?
D.M. Aktualnie w podstawowym składzie mamy 9 zawodników z Kraśnika, jednego Ukraińca i jednego z Lublina. Sprawdzanie zawodników w sparingach podyktowane było chęcią znalezienia teoretycznie lepszych zawodników na niektórych pozycjach, pod warunkiem, że znacząco nie obciążałoby to budżetu klubu. Żaden z testowanych zawodników zza wschodniej granicy nie pokazał dużych umiejętności. Pragnę podkreślić, że obecnie nie ma w klubie dobrej atmosfery do ściągania „armii zaciężnej”, jak to było w przeszłości, co mnie bardzo cieszy. Wreszcie zwyciężyła opcja myślenia, że taniej jest szkolić młodzież i stosunkowo wcześnie włączać do drużyny, niż sprowadzać zawodników i płacić im za grę.

Ż.K. Co z młodymi graczami, ilu jest obecnie w kadrze? Czy w rundzie wiosennej częściej będziemy świadkami promowania talentów?
D.M. Musimy pochwalić się tym, że duża grupa wychowanków naciska seniorów i wykazuje ambicje do gry w pierwszej drużynie. Są to: Kuba Basiakowski, Piotr Piotrowski, Patryk Barszcz, Adam Orzeł, Kuba Rola, Mateusz Kalisz, Miłosz Smok, Marcin Wojtaszek, Karol Hudzik, Adrian Nowak. Nie wszyscy wejdą do kadry seniorów już od wiosny. Wszyscy jednak ciężko przepracowali okres przygotowawczy i uważam, że część jest już pełnowartościowymi zmiennikami zawodników III ligowych. Tymi, którzy na pewno dostaną szansę są głównie bramkarze, Piotrowski i Basiakowski. Mamy w Kraśniku naprawdę zdolną młodzież, sygnalizuję ten fakt, żeby wiedziały o tym osoby odpowiedzialne za opiniowanie rozdziału pieniędzy z budżetu miasta.

Ż.K. Co z obsadą bramki? Kogo będziemy oglądać wiosną? Dużo mówiło się o odejściu Krzysztofa Mazura ze względu na rozpoczęte studia?
D.M. Dyskusja na ten temat została już zamknięta. Bramki STALI będą bronili czterej bramkarze: Mazur, Piotrowski, Basiakowski i Kędzierski. Ostateczne decyzje, co do obsady, będą należały do Krzyśka Kołosińskiego, który prowadzi zajęcia z bramkarzami. Oczywiście na to nakładają się zadania taktyczne i personalne, nie zapominajmy, że w III lidze na boisko musi wybiegać dwóch młodzieżowców.

Ż.K. Czy w klubie i w gronie zawodników pojawia się myśl, żeby walczyć o II ligę?
D.M. Jest to bardzo trudne pytanie. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że klub musi na taki awans być przygotowany organizacyjnie i finansowo. Zawodnicy są na to przygotowani mentalnie, gdyż ich ambicje zawsze sięgają gry w wyższych ligach. Taka chęć musi pojawić się też w głowach wszystkich osób, które mają w mieście związek ze sportem.

Ż.K. Jak daleko obecnej drużynie do zespołu II ligowego? Ile wzmocnień potrzeba, aby awansować i utrzymać się w II lidze?
Po małych uzupełnieniach jesteśmy drużyną, która mogłaby rywalizować z drużynami z końca tabeli II ligi. Tej drużyny nie trzeba dużo dofinansowywać. Krzysztof Mazur, będąc w dobrej formie, prezentuje poziom II ligowy. Korekty wymagają boki obrony, pomoc potrzebuje dwóch zawodników, jednego skrzydłowego i środkowego. W napadzie, w pełni zdrowy Filip Drozd plus Tomek Ryczek, Marcin Chrzanowski i młody Hudzik, to obsada wystarczająca do walki o awans. Rozumiem, że pytanie ma na celu sprowokowanie dyskusji na temat przyszłości kraśnickiej piłki nożnej. Należy więc rozgraniczyć awans od utrzymania się w II lidze. Do utrzymania potrzebna jest dobra atmosfera wokół piłki, stabilny i zasobny sponsor oraz rozsądna praca szkoleniowa w klubie.

Rozmawiał Mirosław Sznajder

Zdjęcie (autor: Jacek Nowoświatłowski) Trener Dariusz Matysiak i bramkarz Krzysztof Mazur

darek

Reklamy

One comment

  1. Panie trenerze ! Podczas ostatniego, niezbyt udanego meczu przeciwko Hetmanowi zdarzył się „drobny” incydent. Na uszczypliwą uwagę jednego z kibiców, zdegustowanego grą Stali, jeden z piłkarzy z dalekiej odległości odkrzyknął do kibica: „pocałuj mnie w ch…”. Niezależnie od tego, czy kibic nie robił błędu, prowokując piłkarza i czy tenże był poirytowany swoją grą i wynikiem, myślę, że powinien Pan wyegzekwować przeprosiny przed następnym meczem. To tak dla lepszego samopoczucia…obu stron. Wprawdzie wpływy z biletów są na meczach symboliczną częścią potrzeb, ale i tak słyszało się komentarz: „mam dość takich meczy, jeszcze mnie piłkarz zwyzywał”. Pozdrawiam Pana i drużynę, życzę sukcesów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s