Windy w Kraśniku nie będzie – 155/13

W czerwcu doszło do spotkania prezesów Spółdzielni Mieszkaniowej METALOWIEC z grupą mieszkańców bloku przy ulicy Grunwaldzkiej 8. Jego celem było znalezienie sposobu sfinansowania zakupu windy do tego pięciopiętrowego bloku.

Społeczność blokowa wystąpiła z inicjatywą mając na względzie dziesięciu sąsiadów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności narządów ruchu. Przybyli na spotkanie nie ukrywali, że sami, z racji wieku, mogą niedługo mieć problem z wchodzeniem na wyższe kondygnacje.

– Niektórzy z naszych sąsiadów są więzieni w domach. Ci ludzie chcą godnie dożyć swoich dni, gdy będzie winda niektórzy raz na jakiś czas będą mogli wyjść na dwór – tak pomysł zainstalowania windy uzasadniała jedna z kobiet.

Na wniosek mieszkańców bloku przy ul. Grunwaldzkiej 8 prezes METALOWCA przeprowadził rozeznanie, co do ceny i możliwości technicznych realizacji tego przedsięwzięcia.

W tym konkretnym bloku jest możliwość zamontowania windy. Kraśnik odwiedzili wykonawcy, a zarazem instalatorzy tego rodzaju urządzeń, przedstawiając warunki finansowe.

Całkowity koszt wyniósłby 240 tysięcy. Przy założeniu, że wszyscy będą partycypowali w realizacji, daje to ok. 5 tysięcy złotych na jedno mieszkanie. Zgodne współfinansowanie wydaje się jednak nierealne, gdyż duża grupa osób w tym budynku zalega z bieżącymi płatnościami.

Mieszkańcy przybyli na spotkanie nie ukrywali, iż liczą na sfinansowanie części zadania przez spółdzielnię i pomoc w znalezieniu pozostałej kwoty.

Proszę państwa, zrobiłem rozeznanie w sprawie możliwości znalezienia pieniędzy ze środków zewnętrznych – wyjaśniał prezes – te praktycznie są żadne. Tego rodzaju pomysł może sfinansować tylko Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, dysponujące środkami PFRON-u. Jednak jest to nierealne, gdyż kraśnickie PCPR dysponuje rocznie kwotą 100 tysięcy złotych i woli wspierać mniejsze przedsięwzięcia, żeby było ich więcej.

Spółdzielnia nie finansuje tego rodzaju inwestycji z funduszu remontowego, może jedynie pomóc zamawiając dokumentacje techniczną.

– Wasze mieszkania po zamontowaniu w bloku windy będą miały wyższą wartość rynkową, dlatego nie wydaje mi się, żeby członkowie spółdzielni wyrazili zgodę na sfinansowanie zdania ze wspólnej kasy – wyjaśnił prezes P. Iwan.

Prezes zaproponował, aby grupa inicjatywna raz jeszcze zebrała podpisy wśród lokatorów, tym razem informując o wymaganym wkładzie własnym, w wysokości ok. 5 tysięcy złotych.

PS. Z informacji przekazanych w lipcowym wydaniu gazety spółdzielnianej wynika, że inicjatywa zakończyła się niepowodzeniem.

Na zdjęciu: Blok, którego lokatorzy zabiegali o windę.

winda2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s