Festiwalowy Kraśnik – 149/13

Życie Kraśnika2Artykuł ukazał się w numerze 6(6) dwutygodnika “Życie Kraśnika”

Odwiedzajcie naszą stronę na FACEBOOKU

W latach 70. ubiegłego wieku Kraśnik należał do grupy miast festiwalowych. I choć nie gościł topowych piosenkarzy, nie można powiedzieć, że festiwal organizowany w Kraśniku był wydarzeniem niszowym.

W roku 1969 odbył się w Kraśniku Lubelskim I Festiwal Pieśni Partyzanckiej. Była to mała, kameralna impreza o zasięgu powiatowym, której celem było pielęgnowanie polskiej pieśni partyzanckiej. Na pierwszy festiwal wpłynęło 29 zgłoszeń. Laureatem został chór OSP z Księżomierzy. Rok później liczba zgłoszeń wzrosła do 50., 747 uczestników reprezentowało pięć województw.

W 1971 roku Festiwal Pieśni Partyzanckiej w Kraśniku prawie 800 wykonawców z całego kraju. Trzeci festiwal odbywał się w sali kinowej ZDK w Kraśniku Fabrycznym oraz w sali Powiatowego Domu Kultury w Kraśniku Lubelskim. Rosnąca liczba uczestników i popularność imprezy, zmobilizowały władze miasta do budowy amfiteatru. Decyzja zapadła w styczniu 1972 roku, w drugiej połowie lutego opracowano dokumentację, a 15 marca, w zapuszczonym wąwozie przy ulicy Karmelickiej rozpoczęły się prace. Na początku maja niecka amfiteatru była całkowicie przygotowana. W nowym obiekcie odbył się IV Festiwal Pieśni Partyzanckiej. Realizację tego przedsięwzięcia, w tak szybkim tempie, określano w gazetach wojewódzkich „cudem w Kraśniku”.

W roku 1973 odbył się jubileuszowy, V Festiwal Pieśni Partyzanckiej, z największą w historii, bo aż 1200, liczbą uczestników.

W roku 1974 w kraśnickim festiwalu uczestniczyło 1000 wykonawców, w tym najwięcej w historii festiwalu chórów – 51.

W roku 1975 kraśnicka impreza zmieniła nazwę na Festiwal Pieśni Walki i Pracy.

W 1976 roku po raz drugi odbył się Festiwal Pieśni Walki i Pracy, w którym wzięło udział 700 uczestników, z 17 województw.

W roku 1977 nastąpiła kolejna zmiana nazwy. Kraśnik był gospodarzem IX Festiwalu Pieśni o Ojczyźnie. Inauguracja festiwalu, połączona z manifestacją kraśniczan, odbyła się przy Pomniku Partyzanta. Festiwal odbywał się w deszczowej aurze, dlatego większość występów przeniesiono do Zakładowego Domu Kultury. W związku z przypadającym w tym samym roku jubileuszem 600-lecia istnienia miasta, odbyło się wiele imprez towarzyszących.

W roku 1979 Festiwal Pieśni o Ojczyźnie tradycyjnie odbył się w połowie lipca. Większą rangę nadała imprezie transmisja telewizyjna koncertu laureatów, co wpłynęło na duże zainteresowanie wykonawców. W kraśnickiej imprezie udział wzięło ponad 1100 osób, reprezentujących 29 województw. Dla kraśniczan impreza miała szczególny wymiar, bowiem startował w niej bardzo popularny w tym czasie zespół PARADOKS, który zdobył jedno z trzech wyróżnień i nagrodę publiczności.

W Festiwalu Pieśni o Ojczyźnie, który odbywał się w roku 1980, kraśnicki PARADOKS, podobnie jak rok wcześniej, zdobył nagrodę publiczności. Galowy koncert został zarejestrowany przez telewizję, jego fragmenty wyemitowano 22 lipca.

Po 1980 roku nastąpiła czteroletnia przerwa. Organizację festiwalu w kraśnickim amfiteatrze wznowiono w 1984 roku, imprezą pod nazwą XIII Krajowe Spotkanie z Pieśnią i Piosenką o Ojczyźnie, w której wzięło udział 550 wykonawców. Spotkanie miało odmienny charakter niż festiwale z lat 70. Przez pierwsze trzy dni prowadzono zajęcia warsztatowe, podczas których chóry i zespoły brały udział we wspólnej nauce śpiewania pieśni patriotycznych i narodowych. Krajowe Spotkania z Pieśnią i Piosenką o Ojczyźnie odbyły się już w odmienionej scenerii, bowiem wykonano zadaszenie nad sceną kraśnickiego amfiteatru.

Kolejne spotkania odbyły się w dniach 7-13 lipca 1985 roku. Po zakończeniu imprezy podjęto decyzję o organizowaniu jej co dwa lata, ponownie w formie rywalizacji.

W lipcu 1986 roku w kraśnickim amfiteatrze nie śpiewano więc pieśni partyzanckich i o ojczyźnie. 13 lipca zamiast festiwalu w amfiteatrze odbył się Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych. Jubileuszowy, a zarazem ostatni, XV Festiwal Pieśni i Piosenki o Ojczyźnie trwał w dniach 16-20 czerwca 1987 r. Gościem honorowym imprezy była Beata Kozidrak z zespołem BAJM, która dała koncert 17 czerwca. (Mirosław Sznajder)

FF3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s