Mistrzostwa Polski ULTIMATE w Kraśniku – 140/13

Co to jest Ultimate frisbee?

Ultimate frisbee to gra zespołowa z użyciem plastikowego dysku frisbee łącząca w sobie elementy kilku gier: koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest to gra bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności. Grający w ultimate, podkreślając jego walory, mówią, że szybszy jest tylko hokej na lodzie.

Proste zasady czynią grę bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. Wyróżnikiem ultimate jest brak fizycznego kontaktu pomiędzy graczami oraz gra fair play.

Choć obserwujący graczy biegających po murawie mówią, że ultimate to tylko ciekawa forma rekreacji, ruchu i spędzania czasu wolnego, sami zainteresowani są już odmiennego zdania. Twierdzą, że to jest piękny sport, wymagający dobrego przygotowania fizycznego oraz dużej sprawności.

Rzucanie dyskiem frisbee jest dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Europie bardzo dużą popularnością cieszy się w Niemczech. Gracze, których jest już w Polsce ok. 1000, powołali do życia Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate. Najlepsi gracze w Polsce tworzą kadrę narodową, która uczestniczy w turniejach międzynarodowych. Od paru lat są także rozgrywane zawody o krajowy championat.

Zasady gry
W rozgrywce uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Boisko do gry ma wymiary 100 x 37 metrów, lecz wymiary mogą ulec nieznacznej zmianie, w zależności od warunków i możliwości organizatorów meczu. Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe długości 18 m. (zwane zonami) Drużyna atakująca zdobywa punkty łapiąc frisbee w strefie punktowej (zonie) przeciwnika, zaś drużyna broniąca stara się jej przeszkodzić i przejąć frisbee. Zawodnicy nie mogą biegać z frisbee, po złapaniu dysku należy się zatrzymać i nie odrywając jednej nogi od podłoża, rzucić go do następnego zawodnika. Jeżeli dysk upadnie na ziemię, zostanie złapany poza boiskiem, zostanie przechwycony lub strącony na ziemię przez zawodnika drużyny broniącej inicjatywę przejmuje drużyna, która wcześniej broniła, a drużyna atakująca przechodzi do obrony. W przypadku rozgrywek na piasku lub hali wielkość boiska ulega zmniejszeniu. Najczęściej w takich warunkach na boisku gra pięciu zawodników. (źródło: Wikipedia)

W Ultimate nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami zgodnie z honorowym kodeksem – Spirit of the Game.

Ultimate na świecie i w Kraśniku

Twórcą frisbee jest amerykański przedsiębiorca i wynalazca, Fred Morrison, który na pomysł użycia latających dysków do rekreacji wpadł w 1937 roku.

W 1968 roku Joel Silver zaprezentował ideę Ultimate Frisbee radzie studentów Columbia High School w Maplewood, New Jersey w USA, a rok później został rozegrany pierwszy mecz pomiędzy dwiema grupami studentów.

Początki tej gry w Polsce sięgają roku 1997. Pierwszy turniej, na którym zjawiło się 7 drużyn, odbył się w 2004 r.

Do Kraśnika gra trafiła w maju 2010 roku. Młodzi ludzie, w zimie amatorsko grający w sali przy CKiP w siatkówkę, zaczęli zastanawiać się nad tym, co będą robili od wiosny, na jaką formę rekreacji poświęcą wolny czas. Do jednego z nich, Michała Wawerka, przyjechał kolega z Wrocławia, który miał ze sobą dysk frisbee i pokazał fajną zabawę polegającą na rzucaniu nim. Ktoś z grupy Michała rzucił pomysł, żeby sprawdzić w Internecie czy nie ma jakiejś gry, wykorzystującej plastikowy dysk. Oczywiście natrafiono na nią i zaczęło się.

Sukcesy kraśnickiego ULTIMATE FRISBEE

Pierwsza drużyna ultimate w Kraśniku liczyła 10 osób, do dziś pozostało z niej tylko 3.

Jak wspomina M. Wawerek: „w okresie największego zainteresowania drużyna skupiała 25 osób, dziś jest ich 20. Do pierwszych treningów przygotowywaliśmy się oglądając filmy instruktażowe na YOU TUBE. Sprzęt i dyski zakupiliśmy z własnych środków. Tak pozostało do dziś, na mecze i turnieje wyjeżdżamy za własne pieniążki”.

Największym sukcesem kraśnickiej drużyny jest zdecydowanie to, że mimo braku wsparcia ze strony sponsorów, czy instytucji publicznych, kraśnicki klub trwa nadal. I nadal jest jedyny na Lubelszczyźnie.

Kraśnicki klub ultimate był w roku 2012 organizatorem halowych mistrzostw Polski, które odbyły się w hali przy Zespole Szkół nr 3.

Pod względem sportowym młodzi kraśniczanie uważają za swój sukces zajęcie 14 miejsca, na 21 startujących drużyn, w odbywających się w roku 2012 mistrzostwach Polski we Wrocławiu.

Sukcesem jest także udana popularyzacja ultimate w Kraśniku. Wokół klubu skupiła się już grupa gimnazjalistów, którzy w uprawianiu tej dyscypliny widzą dla siebie przyszłość. „Grupa młodych chłopców zaczęła regularnie przychodzić i przyglądać się naszym treningom – mówi Michał Wawerek – Aż wreszcie zapytali czy możemy im wytłumaczyć zasady gry i nauczyć rzucania. I tak się to zaczęło, czujemy się w jakiś sposób za nich odpowiedzialni i ich wspieramy ich”.

8 czerwca odwiedziło Kraśnik dwóch reprezentantów Polski, którzy przyjechali z Warszawy, żeby i potrenować z naszymi zawodnikami i poprowadzić lekcje poglądową dla lokalnego „narybku”. Po treningu wszyscy mieli wspólnego grilla, a więc ultimate to nie tylko rywalizacja, ale też budowanie trwałych przyjaźni.

Mistrzostwa Polski w Kraśniku

Za kolejny sukces kraśnickiego ultimate należy uznać powierzenie kraśnickiemu klubowi organizacji kolejnej, ważnej imprezy.

W lipcu, w dniach 20-21, odbędzie się w Kraśniku turniej, który wyłoni mistrza kraju, zarówno w kategorii męskiej, jak i żeńskiej. Będą to pierwsze tego rodzaju mistrzostwa, w których mężczyźni i kobiety przystąpią do rywalizacji osobno, gdyż dotychczas były to tylko drużyny mieszane.

Udział w imprezie zapowiedziało już 12 zespołów męskich i 5 kobiecych.

Organizatorzy otrzymają wsparcie od władz miasta, które przygotują na terenie MOSiR sześć boisk do gry i udostępnią je nieodpłatnie. Inną formą wsparcia ma być umożliwienie nocowania w sali sportowej przy gimnazjum. Gracze w ultimate to ludzie z fantazją, dlatego wspólne „koczowanie” w dużej sali, na karimatach, w śpiworach, nie stanowi dla nich problemu.

Na zdjęciu:
MOSiR, 8 czerwca 2013r., krótko przed  rozgrzewką, do której stanęła silna drużyna Whisky Dysky z Rzeszowa oraz kraśniccy juniorzy z drużyny Crazy Cutters.

firisbee

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s