Parking niezgody – 135/13

O tym, że rośnie liczba samochodów, a co za tym idzie zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, nikogo nie trzeba przekonywać. Budowa nowych miejsc parkingowych wzbudza zrozumiałe emocje. Nasze osiedla zostały zaprojektowane zbyt oszczędnościowo. Były budowane w czasach, kiedy na drogach królowały SYRENY, WARSZAWY i WARTBURGI, dostępne dla wybranych na talony. Nie przewidziano, jak będzie wyglądało życie za lat 20, 30 i więcej. Dlatego dziś powstające parkingi muszą być zlokalizowane pomiędzy ciasno skupionymi blokami.

Osiedle METALOWIEC „A” zaczęto budować w czerwcu 1960. Był to budynek przy ulicy Metalowców 3. W roku 1972 budowę najstarszego osiedla tej spółdzielni zakończono i przystąpiono do realizacji osiedla METALOWIEC „B”.

Budowa wstrzymana

W 2011 roku Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło decyzję o budowie parkingu pomiędzy blokami przy ulicy Metalowców 2 i Metalowców 4. Wynik głosowania to 52 osoby „za” i tylko „10” przeciw.

Krótko po tym pojawiły się protesty mieszkańców okolicznych bloków. Przeciwnicy protestujący przeciw nadmiernemu betonowaniu osiedla i niszczeniu zieleni znajdującej się na placu przewidzianym pod parking.

Temat budowy nowego parkingu na osiedlu METALOWIEC pojawił się w porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków w roku 2012. Wówczas władze spółdzielni zaproponowały kilka zmian w pierwotnym projekcie. Kiedy zorientowano się, że zmieniony projekt nie zyska akceptacji większości, głosowanie w sprawie budowy parkingu wycofano z porządku obrad.

Na walnym w roku 2013 prezes Iwan poinformował zebranych: „W czasie organizowanych przez nas w tym roku zebrań środowiskowych temat budowy nowych miejsc znów wielokrotnie powracał. Duża grupa członków wręcz domagała się podjęcia działań ze strony spółdzielni. Dlatego 7 czerwca organizujemy zebranie, na które zaprosimy mieszkańców osiedla METALOWIEC, żeby mogli ostatecznie wypowiedzieć się w tej sprawie”.

Temat został odświeżony i już w czasie walnego doszło do ostrej polemiki, która pokazała, że trudno będzie w tej sprawie wypracować konsensus. Granicy dzielącej zwolenników i przeciwników budowy nie wyznacza ani wiek, ani fakt posiadania samochodu. Czterdziestoletni mężczyzna, pracujący jako akwizytor, stale korzystający z samochodu, uznał powrót pomysłu za bardzo zły, gdyż jego zdaniem ruch na parkingu zakłóci spokój mieszkańcom okolicznych bloków. Te słowa spotkały się ze zdecydowaną ripostą sześćdziesięcioletniego członka spółdzielni, który oznajmił, że nie ma samochodu, a jego balkon znajduje się pięć metrów od miejsc postojowych, ale mimo to uważa, że parkingi muszą być budowane.

Głosowanie

Na spotkaniu w sprawie parkingu była niespotykana frekwencja. Tyle osób rzadko przychodzi na Walne Zgromadzenia, mimo że ranga spraw jest większa a poruszane tematy dotyczą wszystkich osiedli.

Prowadzący spotkanie prezes Piotr Iwan, po swoim wystąpieniu, w którym zdementował szereg nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych na temat nowego parkingu, dopuścił kilka głosów za budową oraz kilka przeciw.

Prezes w swoim wystąpieniu pokreślił: „To nie jest pomysł zarządu. My wykonujemy decyzje mieszkańców. W ubiegłym roku rozpowszechniano dużo nieprawdziwych informacji, stąd to zamieszanie”. Kategorycznie zaprzeczył temu, że zostanie zlikwidowany istniejący plac zabaw i będą wycięte piękne, stare drzewa. Plac zabaw zostanie jedynie przesunięty na nowe miejsce, dla odmiany drzew przybędzie, dzięki nowym nasadzeniom.

Nowa inwestycja przyniesie 26 nowym miejsc parkingowych, co wywołało zadowolenie wielu osób. Cieszyli się m.in. ci, którzy dojeżdżają do pracy samochodami i zdarza im się wracać w późniejszych godzinach. Wówczas parokrotnie muszą objeżdżać wokoło osiedle w poszukiwaniu wolnego miejsca.

Przeciwnicy budowy kierowali się głównie troską o dzieci, którym nie powinno się ograniczać przestrzeni do zabawy. Narzekali także na szum i spaliny. Ten argument zbił jeden z lokatorów, który od wielu lat mieszka na parterze, a jego mieszkanie znajduje się przy zbiegu dwóch ruchliwych ulic, Metalowców i Dekutowskiego. Do tej sytuacji, mimo że jest bardziej niekomfortowa niż ta przy parkingu, zdążył przywyknąć i uważa, iż można z tym żyć.

Po uzgodnieniu sposobu głosowania – zastanawiano się czy w sposób jawny czy tajny – doszło do podjęcia ostatecznej decyzji. Za budową nowego parkingu przy ulicy Metalowców głosowało 78 osób, przeciwko 19.

parking2

parking1

Reklamy

One comment

  1. Trzecie zdjecie od gory (rysunek), moje podworko. W miejscu obecnych garazy stala moja ukochana hustawka, na ktorej przehustalem sie wiiiieeeele godzin. Blizej, w kieunku bloku 8 (teraz 26) bylo ogromne drzewo, chyba kasztanowiec, z ktorego kilka razy zdejmowalismy okoliczne koty…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s