Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego – 117/13

Autor: Mirosław Sznajder

Artykuł ukazał się w 2. numerze „Życia Kraśnika”

PRLowskie władze chciały nadać uroczystościom świecki charakter, a planując rozmach i masowość imprez miały zamiar „konkurować” z przygotowywanymi przez Kościół katolicki uroczystościami Millenium Chrztu Polski. Najwyższe „czynniki” państwowe planowały nawet zorganizować w Polsce, bez względu na koszty, koncert zespołu THE BEATLES, który w tamtym czasie osiągnął szczyt popularności w Europie i na świecie. Koncert miał się odbyć 3 maja 1966 roku, w tym czasie co uroczystości na Jasnej Górze w Częstochowie.
Jedną z imprez o zasięgu ogólnokrajowym były tzw. Sztafety Tysiąclecia, czyli kolumny motocyklistów i samochodów, które miały do pokonania określone trasy. Start zmotoryzowanych Sztafet Tysiąclecia była zaplanowany na połowę kwietnia 1966 roku, z kilku miast polskich. Sztafety miały w sumie do pokonania 3500 kilometrów, przygotowanych czterech tras, a inicjatorem całej akcji był Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu.
Sztafety ruszyły 16 i 17 kwietnia 1966 roku, z czterech miast: Chełma, Lublina, Białegostoku i Bogatyni. Członkowie sztafet, poruszający się różnym środkami lokomocji, wieźli ze sobą Księgi Tysiąclecia zawierające tekst uroczystego apelu, pod którym mogli podpisywać się obywatele. Swój bieg przez Polskę sztafety miały zakończyć 8 maja, tj. w rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.
Sztafety zatrzymywały się na dłużej w wytypowanych miejscowościach położonych na trasie. Miejscowa ludność czekała na wjazd kolumny pojazdów, później wygłaszano przemówienia, często organizowano zawody sportowe. Uczestnicy sztafety składali wieńce w miejscach upamiętniających walki z okresu II wojny światowej.
Sztafety witane były na całej trasie, także w najmniejszych miejscowościach i wsiach, przez mieszkańców „wyposażonych” w transparenty i flagi narodowe. Entuzjazm był oczywiście odgórnie narzucony.
Najdłuższą, 1211 kilometrową trasę, kończącą się w Zgorzelcu, miała do pokonania sztafeta z Lublina.
23 kwietnia 1966 r. mieszkańcy Lublina wzięli udział w pożegnaniu sztafety 1000-lecia, która z Lublina przez Janów Lubelski, Kraśnik, Sandomierz, Kielce, Opole, Wrocław, Legnicę zmierzała do Zgorzelca. Sztafetę wyruszającą z Lublina pożegnał generał brygady Czajka, poza tym kompania honorowa LWP, orkiestra wojskowa oraz przedstawiciele różnych szczebli władz państwowych.
W Kraśniku Sztafeta Tysiąclecia przejeżdżająca przez Polskę szlakiem 2 Armii Wojska Polskiego, została przywitana na stadionie Robotniczego Klubu Sportowego STAL (obecnie dzielnica fabryczna miasta). Na członków sztafety czekały tłumy kraśniczan i przedstawiciele lokalnych władz, a uroczystości miały miejsce na płycie bocznej stadionu STALI Kraśnik (dziś MOSiR).
Tego dnia na stadionie w Kraśniku odbyły się zawody lekkoatletyczne i mecz w piłkę nożną.

SZT15

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s