Stare zdjęcia KRAŚNIKA i KRAŚNICZAN – 49/13

0001

Reklamy

7 comments

  1. Zgadza się idą w kierunku…….kiosku Stryjeckich, Za budynkiem na pierwszym planie widać jak wznosi się nieistniejący już komin „kotłowni”, czyli budynek następny. Na nim zaś widnieje coś w rodzaju komina, nadbudówki. (nadbudowa jasnego koloru) Kto wyjaśni co to za komin-chatka być może nawet do czego służyła, ma prawo do nazywania się staruszkiem wolnym od sklerozy :))

  2. O kurcze Bazyl, mnie to zupełnie umknęło na fotce i tego nie pamiętam…
    Proszę więc o wpis na ten temat.

  3. O tuż w tym budynku była naprawdę kiedyś kotłownia, a w kotłowni jak to w kotłowni potrzebny jest węgiel, a zbędny popiół. Pod wschodnią częścią placu między kotłownią a stojącym na przeciwko barakiem jest podziemny bunkier w którym przechowywany był węgiel. Tu gdzie dzisiaj jest wejście do wymiennikowni ciepła (kotłowni) takie nieduże drzwi z poziomu gruntu, kiedyś były duże dwuskrzydłowe stalowe drzwi, do nich prowadziły tory kolejki, po torach przepychano ręcznie tzw. „koliby”, na przeciwko stalowych drzwi gdzieś gdzie dzisiaj jest chodnik była „obrotnica” aby koliby z żużlem mogły wyjeżdżać na plac składowy. Teraz już na pewno się domyślasz, za tymi stalowymi drzwiami była winda dla tych „kolib” a ta nadbudówka była nad szybem tej windy, więc to musiała być tzw.maszynownia tej windy. Ciekaw jestem jak wykorzystywany jest teraz ten bunkier podziemny, wiem że w latach 70’tych była tam strzelnica, odbywały się tam strzelania z ostrej amunicji. Pieczę pełnił nad tym jeden z pracowników tejże wymiennikowni.

  4. Dzięki, bardzo ciekawe informacje, jestem zbyt młody, żeby to pamiętać… Hm… opisujesz lata 50 i 60… a więc jest to zrozumiałe…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s